Mýty a fakty

Zozbierali sme viacero mýtov a faktov o kontrole močového mechúra, ktoré by mohli objasniť určité vaše pochybnosti alebo otázky k tejto téme. Treba pamätať na dôležitú vec, že slabosť močového mechúra je často možné liečiť s dobrými výsledkami. Ak máte pochybnosti o tom, aká liečba by bola pre vás najlepšia, odporúčame vám poradiť sa s vaším lekárom alebo urológom.

Mýtus: problémy s močovým mechúrom postihujú len starších ľudí

Myth: bladder problems affect older people

Slabosť močového mechúra môže z rôznych dôvodov postihnúť aj mladých ľudí, mužov i ženy. I keď viaceré aspekty starnutia (klimaktérium a stav prostaty) môžu mať vplyv na zdravie močového mechúra, tento jav nie je možné obmedziť len na našich starých rodičov.


Fakt: cvičenie močového mechúra môže pomôcť

Myth: bladder training

Cvičenie močového mechúra je prvý krok, ktorý môže pomôcť niektorým ľuďom s hyperaktívnym močovým mechúrom. Treba odolať prvému nutkaniu ísť močiť a počkať na naplánovaný čas. Postupne môžete skúšať vydržať dlhšie. Ďalším prístupom sú cvičenia na posilnenie panvového dna a tieto dve metódy môžu v kombinácii niekedy výrazne obmedziť výskyt epizód hyperaktívneho močového mechúra. Poraďte sa so svojím lekárom alebo urológom, ako začať. Vyskúšajte cvičenia panvového dna, ktoré môžu zmierniť diskomfort spôsobený hyperaktívnym močovým mechúrom. Odporúčame vám navštíviť vášho praktického lekára.


Mýtus: malý mechúr, veľké problémy

Myth: small bladder

Niektorí ľudia zvaľujú vinu častých únikov na malý močový mechúr, normálna „kapacita“ vášho tela je však zriedka skutočnou príčinou problémov so slabosťou močového mechúra. U zdravých ľudí táto kapacita predstavuje jeden až dva poháre tekutiny. Skutočnou príčinou sú pravdepodobnejšie slabé svaly, vedľajšie účinky liekov, infekcia alebo poškodenie nervov – a účinná liečba môže byť k dispozícii.


Fakt: zdravý močový mechúr v zdravom tele

Myth: healthy lifestyle

Zdravý životný štýl môže zohrávať podpornú úlohu pri prevencii a zmierňovaní niektorých problémov s močovým mechúrom. Lekári tvrdia, že pravidelná fyzická aktivita a cvičenia na posilnenie panvového dna môžu zmierňovať stresovú inkontinenciu, úniky spôsobené kašľom, smiechom alebo kýchaním. Keď obmedzíte fajčenie alebo, ešte lepšie, úplne prestanete fajčiť, zmierni to časté kašľanie, ktoré má tiež vplyv na slabosť močového mechúra.


Mýtus: piť menej je najlepšie

Myth: glass of water

Odmietnuť čašníka, keď chce doplniť váš pohár, môže trošku pomôcť. Podľa názorov odborníkov by však mal plne funkčný močový mechúr zvládnuť normálny príjem tekutín. Možno by ste mohli zvážiť dať si ráno menšiu šálku kávy alebo vynechať kolu, pretože kofeín stimuluje močový mechúr, a dať si radšej pohár vody.


Mýtus: problémy s močovým mechúrom jednoducho patria k životu

Myth: bladder problems are a fact of life

Ak vás trápia problémy s močovým mechúrom, navštívte svojho lekára. Inkontinencia je zdravotný problém – nie nevyhnutná súčasť starnutia. Príslušná liečba bude závisieť od špecifického problému a celkového zdravotného stavu danej osoby, no ľudia, ktorí vyhľadajú pomoc, často vidia zlepšenie svojich príznakov, čo vedie k zlepšeniu ich každodenného života.

Ak máte pochybnosti o svojom zdravotnom stave, odporúčame vám navštíviť vášho lekára alebo urológa. Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa kontroly močového mechúra, ktoré by ste chceli zaradiť do tejto rubriky, kontaktujte nás, prosím, na adrese msmslovakia@msmgroup.eu